Kurs kroju i kreatywnego szycia

serdecznie zapraszamy na profesjonalny kurs KROJU I KREATYWNEGO SZYCIA  z nauką konstrukcji odzieżowych

• 96 godzin zegarowych  zajęć
  • zajęcia odbywają się w Gdańsku

Kurs oferowany jest dla osób, które chcą nauczyć się technik krawieckich od podstaw, jak też konstrukcji odzieżowych, prawidłowego kroju i szycia – czyli tworzenia odzieży wg własnego pomysłu, “z” i “bez” szablonów gotowych np z Burdy.

Nie jest wymagana umiejętność szycia na maszynie – zajęcia prowadzone są od podstaw; pierwsze 5 godzin kursu to właśnie nauka obsługi maszyny, ściegów, wszywania zamków itp.

Uwaga! w kursie bierzesz udział przychodząc z własną maszyną (dowolny model jaki posiadasz, byle sprawny i możliwy do transportowania na zajęcia :)). Dzięki temu pod opieką profesjonalnej krawcowej pomożemy Ci dokalibrować maszynę, ustawić ją do Twojego tempa pracy i umiejętności, zaprzyjaźnisz się z nią, a rozpoczęte na zajęciach projekty spokojnie będziesz w stanie kończyć w domu.

* jeśli nie masz maszyny lub nie wiesz jaką maszynę kupić – skontaktuj się z nami. Doradzimy lub zaproponujemy Ci naszą maszynę na czas zajęć w pracowni.

Zakres tematyczny Kursu:

NAUKA SZYCIA NA MASZYNIE

• Budowa maszyny, nauka nawlekania nici i ustawiania ściegu
  • Nauka obsługi maszyny wieloczynnościowej, podstawowe ściegi maszynowe, nauka wykonywania ściegów na materiale
  • Zakładanie nici, igły, bębenka, nawijanie nici właściwy dobór odpowiednich nici i igieł w zależności od rodzaju tkaniny
  • Technika szycia innymi ściegami niż podstawowe na przykładzie prostych wykrojów np. obrusu, serwetki, paska, prostego woreczka itp.
  • Wykonywanie podstawowych elementów jak np. wszycie zamka zwykłego i krytego, wszycie kieszeni nakładanej z patką i z wypustkami, wyszywanie dziurki maszynowe, wszywanie gumy do ubrań, zakładki plisy, szycie rozporka, kołnierzy,
  • dodatkowo uzupełnienie podstaw – nauka wszywania koronek, wkładów barkowych, tasiemek, naszywanie koralików, dżetów, futerek sztucznych, lamówek (podkoszulek, spódnica, żakiet, sukienka). itp.

ROLA ODZIEŻY I JEJ FUNKCJE – zajęcia ze stylistką/ projektantką mody :

• Ogólne wiadomości o modzie.
  • Dobór fasonów do typu sylwetek. Dobór kolorystyki do typów urody.
  • Style w ubiorze – jak korzystać z katalogów mody.

MATERIAŁOZNAWSTWO:

• Ogólne wiadomości o tkaninach i ich rodzaje.
  • Właściwości poszczególnych włókien.
  • Zastosowanie odpowiedniej tkaniny dla konkretnych typów odzieży.
  • Budowa tkaniny, sploty.

SZYCIE WYROBU Z WYKORZYSTANIEM GOTOWEJ FORMY

KONSTRUKCJE ODZIEŻOWE

• Praktyczna nauka zasad zdejmowania miary na manekinie i na osobie.
  • Nauka podstawowych zasad korzystania z gotowych form
  • Przygotowywanie szablonów, nauka krojenia wg własnych opracowań
  • Stopniowanie
  • Przygotowanie konstrukcji i krojenie
  • Szycie – przygotowanie do miary, miara, wszywanie zamka, wykańczanie

POPRAWKI KRAWIECKIE:

• skracanie spódnicy, rękawów, żakietu
  • zwężanie, poszerzanie
  • nauka wykorzystywania flizeliny
  • sposoby wykańczania

Uwaga: poprawki wykonywane na własnej garderobie.

KONSTRUKCJE FORM ODZIEŻOWYCH

Nauka samodzielnego przygotowywania wykrojów na podstawie wybranych przez uczestników form odzieży : każdy uczestnik kursu sam wybiera fason, pomysł na poszczególne sztuki odzieży ujęte w programie Kursu; konsultując z nauczycielem poziom trudności i złożoności formy odzieżowej – wykonuje ją od projektu do :

• sporządzenie szkicu odzieży
  • stworzenie siatki konstrukcyjnej
  • wykreślenie form odzieżowych
  • modelowanie podstawowej formy odpowiednio do wybranego projektu
  • stworzenie szablonów

*KROJENIE  -Nauka prawidłowego układania form na tkaninie: kierunek ułożenia formy, ułożenie elementów, obrys szablonu, wycięcie wykroju, przygotowanie dodatków flizeliny, guzików, nici itp.
Nauka podstawowych zasad łączenia i szycia poszczególnych elementów wykroju, fastrygowanie elementów, przymiarki, poprawki, zszywanie elementów, prasowanie, podklejanie flizeliną, marszczenie, zasady szycia po odpowiedniej stronie materiału, regulacja długości ściegu i naprężenie nici w zależności od rodzaju szytych fragmentów i elementów odzieży wybranego fasonu,
Wykańczanie odzieży nauka zasad podwijania maszynowego i ręcznego krytego, obszywania ozdobnego i obrzucania, prasowanie gotowej odzieży.
Nauka podstawowych zasad prawidłowego prasowania

W ramach kurs nauka szycia

– spódnic
– spodni
– bluzek
– sukienek

– szycie sukni wieczorowej i /lub fantazyjnej ( wykorzystanie modelowania przestrzennego)

– nauka szycia płaszcza z podszewką  i /lub żakietu

• W trakcie kursu przekazywania będzie także wiedza z zakresu materiałoznawstwa, nazewnictwa odzieżowego, stopniowania odzieży, stylów w modzie, korygowania wad sylwetki ubiorem oraz właściwego doboru kolorystyki .
  • * W cenie kursu zawarto wszystkie materiały do ćwiczeń na zajęciach: tkaniny do wprawek, ew. suwaki czy wszywki do ćwiczeń,  papier do wykroi oraz podręcznik.  Uczestnik kursu będzie pracował na własnych tkaninach w przypadku szycia już gotowych wyrobów z ww. podstawy programowej, ich zakup przeprowadza na własny koszt  – prace wykonane na zajęciach pozostaną jego własnością. Ilość i rodzaj materiału jaki należny przynosić na dane bloki zajęciowe jest konsultowany z nauczycielem prowadzącym po analizie potrzeb i możliwości uczestnika kursu.
  • Absolwenci otrzymują CERTYFIKAT POŚWIADCZAJĄCY UKOŃCZENIE KURSU I ZDOBYCIE UMIEJĘTNOŚCI;
  • W Rejestrze Instytucji Szkoleniowych Szkoła Projektowania i Inicjatyw Twórczych jest wpisana pod numerem 2.22/00025/2024
  • Zapisy na Kurs – mail: poczta@kappaszkola.pl; napisz, otrzymasz umowę kursu.
  • Obowiązuje przedpłata na podstawie ww. umowy, koszt udziału to 4850 zł. brutto ( w tym 23% VAT ); * jeśli nie posiadasz maszyny i korzystasz z naszej do ceny kursu należy doliczyć 250 zł.
  • grupa szkoleniowa liczy od 4 do 8 osób